ICQRAJA NEWSLETTER No 38

[Dej of d dej]

Subota 4.11.2000.

[Novosti]

Danas ljudi ja pisem njuzleter... Danas Senad pise statistiku, ne znam hocel
stici prije ove poruke, a u njoj cete moci vidjeti ko je najvise poslao
njuzletera, ko je najkvantitetnije napisao... ni ja ne znam rezultate al ih
slutim...
al nije vazno...

[Song of d dej]

DEVEDESETE

                         Mi smo bar imali stare gitare... Poneki bed na
reverima...
                         Glupo bi zvualo >Je-Je!< uz sve ove dileje s
revolverima...
                             Al zastavu ezdesetih vezle su gramofonske
igle...
                                 I put od ute cigle prostro se pred nas...

                         Mi smo bar imali razne e Gevare... O-o, i vee
prevare...
                         To mladost spiri u dahu kao eer u prahu sa
bundevare...
                               Protesti sedamdesetih vie su bili odraz mode
                                Jer bokal pun slobode toen je za nas...

                          Mi smo bar imali putovanja... Perone, suze,
cmakanja...
                        Crveni paso bez mane to prolazi grane bez puno
njakanja...
                           Dnevnici osamdesetih vrljani su na jarke
razglednice
                                    Svet je lice minkao zbog nas...

                            Mi smo bar imali one snove koji se teko
ostvare...
                     A snovi najee vrede tek kad s tobom osede... Kad s
tobom ostare...
                             Nije ba sve na kantaru... itavo udo kupi
lova
                                     Ali snova nema piratiranih...

                           Onda su dole devedesete, tune i nesretne...
Opake...
                          Gospod je barut primirisao pa ladno zbrisao za
oblake...
                     E, kad ve puknu ustave nema nam spasa dok se reke ne
zaustave...
                                      No, i taj dan e svanuti...

                          Onda su dole devedesete, tune i nesretne...
Fobine...
                            U udbenike i u itanke ule su bitange...
Obine...
                        Kasno je da se panii... Dali smo ansu da se ludilo
ozvanii...
                                     A sad smo prosto zgranuti?

                            Mi smo bar imali neke veze s planetom i sa
ljudima...
                         Znalo se ko togu nosi a ko cveti u kosi... O,
blago ludima...
                           Danas se la odvaila... A zadnja bagra kroji
moral...
                                   Pa je OK koral dignut oko nas...

                           Ma, jebite se, Devedesete, vas mogu jedino
psovati...
                             Za vama niko nece aliti niti vam stihove
kovati...
                       Jednu ste mladost sludele, budite sretne ako vam i
strofu udele...
                                    Pred crkvom pravih vrednosti...

                            Ma, jebite se, Devedesete, i vaa pria je
gotova...
                          I dabogda se nikad ne sete svih ovih protuva i
skotova...
                      Kad zakon metlom zamane... Ili ih pusti da se
medusobno tamane...
                                      to ima svojih prednosti...

[Ivent of d dej]

danas smo bili u skoli, pitate se zasto smo bili. pa bili smo zato jer nam
je rekla profesorica informatike da trebamo doc, a zasto smo trebali doc.
trebali smo doc jer smo morali nadoknaditi jedan cas..pitate se zasto je
bitno da nadoknadimo jedan cas, pa bitno je zato jer profesorica nema
ocjena, a blizi se kraj tromjesecja, a ocjene su veoma bitne, jer kad ne bi
bilo ocjena ucenici bi ostali neocjenjeni, a kad bi ostali neocjenjeni ne bi
se znalo kolko oni ustvari znaju.. to znaci da su ocjene bitne i za ucenike
i za profesore i za roditelje ucenika a i uopste za sigurnost demokratskog
drustva. eh sad znaci trebali smo doc u skolu, cas nam je profesorica
zakazala u 11, ja dolazim predskolu 10 do 11. na stepenicama stoji senad i
jos neke raje iz razreda. senad se zali kako je prerano doso, tu smo stajali
malo i onda smo se popeli na 2. sprat. kabinet informatike se nalazi  na
desnoj strani prva vrata... na hodniku smo cekali nekih 15-tak minuta jer
nije bilo profesorice.... po hodniku je raja sjedila po raznim budzacima i
ucila, a ja nisam moro tako da samo hodo gore dole po hodniku... dosla je
profesorica nakon spomenutih 15-tak minuta i otkljucala kabinet. svi smo
usli unutra... prvo nam nije dala da palimo kompjutere, nego se to moralo
izvrsiti po njenoj komandi, prvo komjuter gim1, pa gim2 itd. znate kako to
strasno izgleda, isto ko kad se lansira raketa, pa se svaki sistem
provjerava pojedinacno... boze sacuvaj... i mi upalismo racunare... onda nam
je profesorica podjelila kontrolne koje smo radili prosli cas (ja sam dobio
4, imam iz usmenog 5, valjda ce mi zakljucit 5)... onda smo igrali
hearts-a.. u mrezi, senad, hare, kesko i ja... partija se zavrsila tako sto
je dealer reko meni mrsko vise igrat i ugasio program, a ostalim igracima se
pojavila poruka nesto kao : game over, dealer has left the game... i to se
tako neslavno zavrsi... a cijelo vrijeme se obavljala komunikacija medju
svim ucenicima preko malo poznatog microsoftovog programa winpopup, sluzi za
slanje poruka u mrezi, ogranicen je na 37 slova po poruci sto mu nikako
nevalja.... cak su i ovi igraci hearts-a komunicirali sa ostalima sto je
mene jako zivciralo jer je stvaralo zastoje u partiji... nakon hearts-a
igrali smo malo rock war (neka igra za provjeravanje 3D zvuka na racunaru),
jako debilna igra mogu vam rec... i onda je profesorica rekla ko ima 2
ocjene moze ic, i tako se mi pokupimo kuci... na putu kuci nam se prislepala
shaha...vracali smo se uobicajenim putem iza prostora, pored grila, pa desno
kod stare poste (tu je sad otvoren kafe deep... okupljaliste zenickih
rejvera) i tuda pravo do moje kuce, ja sam se tu odvojio, a ostali su otisli
svojim putem... zaboravio sam rec i da je proradila sahat kula.....

[Vedr of d dej]

Danas je vrijeme bilo stvarno cudno... citav dan je bilo nekakvo tmurno,
namrgodjeno, i hoce i nece, ni hladno ni vruce, a nije ni ugodno, ja ovo
stvarno ne razumijem, citav dan nisam vidio sunca, a sad prosija malo ne
moze se gledat i opet zadje, svasta...

[Mudrosti of d dej]

Marfijevi zakoni

           -Ako postoji mogunost da vie stvari krene naopako, poi e
naopako ona koja e prouzrokovati
           najveu tetu.
           -Ako primeti da postoje etiri naina na koja stvari mogu poi
naopako, pa ta etiri izbegne, smesta
           e se ukazati peti.
           -Preputene sebi, stvari imaju sklonost da se kreu od zla na
gore.
           -Kad god poe neto da radi, najpre mora uiniti neto drugo.
           -Svako reenje raa nove probleme.
           -Nemogue je bilo ta uiniti otpornim na budale, jer budale su
tako inventivne.

[Biseri jedne pedagogice]

Biseri koje je lamija zapisala...

-ovo me asocijacija kao da vidim 5 meduza
-ovo sam adnane naucio ali kvalitet svaki organ pojedinacno

[Latinska izreka of d dej]

Lupus in fabula.

[Vic of d dej]

Traio Arkan novog ovjeka da mu skuplja sedmine priloge od privatnika koje
je "titio". Bojei se
          izdaje, odlui da uzme gluvonijemog za taj posao. Nee priati
okolo, a ako doe do "suda naroda" nee
          nita izdati jer ga niko ne razumije. Prve sedmice skuplja skupi
50.000 DEM. Osladie mu se pare i
          odlui da ih sakrije na sigurno mjesto. Arkan brzo shvati da
prilozi kasne i poalje jednog od gorila da
          pita za pare. Naravno gorila nije mogao komunicirati sa
gluvonijemim pa angauje Muju koji je znao
          "jezik znakova", da prevodi.

               Pitaj ga gdje su pare! - Naredi gorila Muji.

          Mujo prevede.

               O kakvim se parama radi? Ja nemam pojma. - Objasni pokretima
gluvonemi.
               Kae da nema pojma. - Prevede Mujo.

          Gorila potegne pitolj, stavi cijev u uvo gluvonijemom i ree
Muji:

               Pitaj ga SADA gdje su pare!
               Gdje su pare? - Pita Mujo opet.
               50.000 DEM je sakriveno na Kalemegdanu u upljini tree lipe
sa desne strane glavnog ulaza! -
               Objasni uplaeni ovek.
               On kae da i dalje pojma nema o emu ti pria i da misli da
ti nema muda da povue obara!
               - Prevede Mujo.

[Cosak]

Kao sto ste mogli do sada i primijetiti, ovaj njuzleter je posvecen onima
koji misle da kvantitet does matter....
ja se ne slazem s njima, al eto ipak u njihovu cast... kvantitet je nesto ne
potrebno u zivotu..(ipak slazem se da je bolje imat puno para nego
kvalitetnije novcanice)... al ovdje govorim za kvanitet u pisanju, kvantitet
u pisanju samo stvara zbunjenost i konfuziju citaoca, pogotovu ako pisac
nije bas kvalitetan, a ja jos nisam ni na jednog naiso da moze ucinit dug
tekst bas plaho zanimljivim... kvantitet pogotovo nevalja kad pisac nema o
cemu da prica i ne zna o cemu bi prico nego buba bezveze... znaci pise
recenice s puno recenicnih dodataka, kiti kiti, aman, zavlaci se u neke
filozofske misli na datu temu (supljiranje)... sto se pogotovu desava kad se
pisci hoce kvanititetno da napisu nasilu jest da lahko skrecu s jedne teme
na drugu pa se opet vracaju, idu iz krajnosti u krajnost, razmatraju sve
situacije koje bi mogle nastat, sve posljedice koje bi mogle nastat i
njihovu tezinu... npr. knjige iz romantizma... to su jedne od najvecih
gluposti, fabulu tih svih knjiga mozes svest na 5 recenica, al ne, te knige
su sve po 200-300 pa i vise stranica, zasto, zato sto autori samo gluposti
pisu, zavlace se u svijest glavnog lika, filozofiraju o njegovoj pameti o
njegovim postupcima, o onome sto on razmislja i sto bi razmisli da je bilo
ovako il onako i tako o svakom liku.... pisu neke opise mjesta... pa ti se
opisi razduze i na po pet stranica, oni filozofiraju o svemu sto vide u
prirodi, sve za njih nesto ima neko nadrealno romanticno znacenje...
glupost... pisu samo zato da bi ispunili knjige, da bi se imali mi cime sad
patit... a te knjige uopste nije lijepo citat, zar je nekom lijepo citat
kako ti neko soli pamet...sta se desava u glavi glavnog junaka...zato je
danilo kis bio legenda... kvantitet ljudi ne valja jer kad procitas nesto a
u njemu pise nesto sto je je moglo stat u 2 recenice, u tebi se nakupi neka
huja, neki revolt se stvori.... bez obzira kako zanimljiv stil bio.... od
viska glava boli ljudi...

Eh sad, ovaj cosak je mogao stati u tri recenice:
Kvantitet nevalja jer stvara na prvi pogled odbojnosti kod citaoca a takodje
i na drugi... u kvantitetu nema obicno nista zanimljivo jer i ono sto je
zanimljivo izgubi se u bujici rijeci....

Danasnji ICQRAJA newsletter potpisuje: Bajramovic Dino

Copyright (c) ICQRaja team